Ako vznikala forma na bábovku Eliška?

15.11.2022

Na začiatku bol nápad, teda náčrt bábovkovej formy nakreslený ceruzkou. 3D tlač mi prišla ako praktický krok pri zobrazení a lepšej predstave navrhnutého tvaru. Kto by si dnes nechcel skúsiť niečo vytlačiť v 3D?

V tomto smere mám šťastie, keďže som vedela na koho sa obrátiť. Martin Kováčik z i-industry mi odporučil skúseného diazajnéra Fera Tótha. S jeho pomocou sa z pomerne jednoduchého náčrtu, začal tvoriť 3D model. Na obrázkoch nižšie je pôvodný náčrt, dokončený 3D podklad a vytlačený 3D prototyp. Je to rozdiel však? :)

S 3D modelom mala následne keramikárka Minka ešte dosť veľa práce. Najprv vytvorila sadrovú formu. Tá má tri časti: vonkajšiu aj s vnútorným klinom a vnútorné jadro. Trvalo asi 4 týždne pokiaľ sadrová forma  úplne vyschla, nakoľko bola pomerne masívna.

Pri výrobe samotnej formy sa suspenzia surovej porcelánovej zmesi sa naleje do sadrovej formy a vznikne porcelánový odliatok, ktorý sa nechá vyschnúť. Následne je potrebné vyretušovať nedostatky odliatku a putuje do pece na prvý výpal pri 950°C. Dopadlo to takto:

Ukázalo sa, že tvar modelu bol málo vypuklý a prvý výpal dopadol nepekne.  Minkine šikovné ruky však pomocou detailnej trpezlivej práce dokázali prerobiť pôvodný sadrový model tak, aby mal výraznejšie prechody jednotlivých lupienkov. 

Proces tvorby každého kusu bábovkovej formy potom vyzerá takto:

V takejto podobe už vyzerá Eliška ako bábovková forma. Ešte ju čaká vypaľovanie a glazovanie: 

Celý proces výroby formy trvá minimálne 5 dní. Ako vidíte, každý kus Elišky je unikát, a bude sa vždy jemne líšiť od svojich súrodencov.

Ak ešte svoju Elišku nemáte, nech sa páči - stále máme nejaké na sklade:

Pri tvorbe nových foriem berieme ohľad na spätnú väzbu od tých z vás, ktorí ste si už naše formy vyskúšali. Pripravujeme pre vás aj ďalšie tvary bábovkových foriem, ktoré veríme, že budú nielen zaujímavé ale aj praktické pre pečenie chutných báboviek.